Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Dlaczego warto sięgać po książki sensoryczne?

25 stycznia 2023 książki sensoryczne

Jednymi z najchętniej wybieranych propozycji szczególnie dla młodszych dzieci są książki sensoryczne. Przede wszystkim wyróżnia je sposób wykonania – to znaczy użycie materiałów, które w tradycyjnych propozycjach wydawniczych nie mają zastosowania. Chodzi o to, by zapewnić dziecku jak najwięcej wrażeń przy czytaniu. W tym celu działa się na różne zmysły – nie tylko wzrok i słuch.

Zalety książeczek sensorycznych

Książki sensoryczne pozwalają doświadczać przyjemności czytania poprzez aktywizowanie zmysłów. Tym samym nie tylko dziecko ogląda obrazki czy słucha głosu dorosłego, ale może również dotykać szeleszczących elementów czy też tych z fakturą. To właśnie zmysł czucia jest przy książeczkach sensorycznych pobudzany najmocniej. Można to zrobić na przykład poprzez wykorzystanie rozmaitych materiałów. Mogą być one miękkie lub szorstkie, mieć zaskakujące kształty czy też wystające elementy. Zdarza się też, że książki sensoryczne posiadają detale, które można wyciągać, wkładać, układać, przestawiać czy plątać. Tu wiele zależy od pomysłowości projektantów. Zdarzają się też wydawnictwa, które pobudzają węch i sprawiają, że opowieść staje się wielozmysłowa.

Dlaczego warto sięgać po książki sensoryczne?

Im większą mamy świadomość, jak ważna w rozwoju dziecka jest integracja sensoryczna, tym uważniej powinniśmy dobierać książki czy inne zabawki. Chodzi o to, by stymulowały one do poznawania świata wszystkimi zmysłami. Dzięki temu poprawia się równowaga, orientacja w przestrzeni, reakcje na temperaturę, kształty, nacisk czy dźwięk. Nauczenie systemu nerwowego jak ma w danej sytuacji zadziałać jest niezwykle istotne zarówno w rozwoju dziecka, jak i późniejszym funkcjonowaniu dorosłego człowieka. To dlatego tak dużo obecnie mówi się o tym, jak istotna jest integracja sensoryczna, a różnego rodzaju gry, zabawy, ćwiczenia czy książki mają za zadanie ją usprawniać.

Książki sensoryczne powinny się pojawiać już w okresie niemowlęcym i towarzyszyć pociechom przez cały czas dorastania. Oczywiście muszą one różnić wraz z dzieciakiem i odpowiadać na zmieniające się jego potrzeby, aby stymulować układ nerwowy dokładnie tak, jak w danym momencie potrzebuje. To rewelacyjny pomysł na poprawienie współpracy z wszystkimi zmysłami, co sprawia, że ciało i umysł mogą właściwie funkcjonować na wszystkich płaszczyznach. Oczywiście książki sensoryczne są też najlepszym zaproszeniem od czytania, odczuwania opowieści, poznawania jej wielowymiarowości. A to wstęp do nauki mówienie, czytania i pisania.

Redakcja kredkafe.pl

Jesteśmy społecznością pasjonatów, którzy oddają się fascynującemu światu mody, urody i stylu życia z pełnym zaangażowaniem. Nasza platforma to oaza inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od najświeższych trendów w modzie po najskuteczniejsze triki pielęgnacyjne i porady dotyczące makijażu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

książki sensoryczne
Ćwicz wyobraźnię dziecka
Yacht Club Bergline

Jesteś zainteresowany reklamą?

Yacht Club Bergline