kredkafe.pl

Blog tematyczny o modzie i lifestylu

LifestyleZdrowie

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia

Teraz już wszyscy mówią o prowadzeniu zdrowego stylu życia, ale wciąż nie każdy wie, co tak naprawdę kryje się pod tym ogólnym sformułowaniem. Jak teorię przekuć w praktykę? Jakie są najważniejsze zasady zdrowego stylu życia, na których warto opierać swoją codzienność?

Zbilansowana dieta

Zdrowia i dobra dieta to dieta o odpowiedniej kaloryczności i optymalnym rozkładzie wszystkich makroskładników – białek, tłuszczy i węglowodanów. Nie musi być skomplikowana, bo właśnie najlepiej oprzeć ją na podstawowych i jak najbardziej naturalnych produktach spożywczych. W takiej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, orzechów, nabiału (choćby tego bez laktozy), pełnoziarnistego pieczywa czy makaronów oraz chudego mięsa i ryb. Po produkty przetworzone, gotowe dania i fast-foody należy sięgać najrzadziej jak tylko się da. Słodycze też nie są oczywiście wskazane. Od cukru łatwo można się uzależnić, a w zdrowym trybie życia nie powinno być miejsca na żadne używki.

Picie wody

Te wszystkie zdrowe potrawy trzeba jeszcze czymś popić, a najlepiej zrobić to przy pomocy zwykłej wody. Każdy człowiek musi regularnie się nawadniać. Przeciętna osoba dorosła powinna wypijać ok. 2 litry wody na dobę. Woda jest płynem niezbędnym dla zachowania dobrego zdrowia, wysokiego poziomu energii i optymalnego wyglądu (dba ona od wewnątrz o nawilżenie skóry). Soki czy napoje najlepiej całkowicie sobie odpuścić, a już zwłaszcza te kolorowe i gazowane, obfitujące w cukier, barwniki, konserwanty i inne sztuczne dodatki.

Regularna aktywność fizyczna

Nie ma jednak mowy o prowadzeniu zdrowego stylu życia, jeżeli wszystkie popołudnia spędza się na kanapie. Ruch to podstawa. Aktywność fizyczna jest takim samym fundamentem co wartościowy jadłospis, tak więc zawsze zostaje ona uwzględniona w listach opisujących zasady zdrowego stylu życia. A ta aktywność nie musi być niczym szczególnym i nie musi być wcale siłownią, codziennymi długimi biegami czy wyczynową jazdą na rolkach. Ruchem jest także szybszy spacer bądź marszobieg albo taniec czy zabawa z dziećmi. Ważne jest to, by się nie zasiedzieć i by jak najwięcej czasu spędzać w sposób aktywny, dbając o swoją formę i kondycję.

Odpoczynek

Dzisiejszy człowiek, który chce prowadzić naprawdę zdrowy styl życia, nie może też zapominać o istocie i funkcji odpoczynku. Nikt nie jest w stanie działać jak maszyna i nikt nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach dwadzieścia cztery godziny na dobę. Odpoczynku też trzeba się nauczyć. Bez niego możliwości energetyczne organizmu szybko zostaną wyczerpane.

Udostępnij