Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Podstawowe zasady zdrowego stylu życia

3 marca 2022 zasady zdrowego stylu życia


Teraz już wszyscy mówią o prowadzeniu zdrowego stylu życia, ale wciąż nie każdy wie, co tak naprawdę kryje się pod tym ogólnym sformułowaniem. Jak teorię przekuć w praktykę? Jakie są najważniejsze zasady zdrowego stylu życia, na których warto opierać swoją codzienność?

Zbilansowana dieta

Zdrowia i dobra dieta to dieta o odpowiedniej kaloryczności i optymalnym rozkładzie wszystkich makroskładników – białek, tłuszczy i węglowodanów. Nie musi być skomplikowana, bo właśnie najlepiej oprzeć ją na podstawowych i jak najbardziej naturalnych produktach spożywczych. W takiej diecie nie może zabraknąć świeżych owoców i warzyw, orzechów, nabiału (choćby tego bez laktozy), pełnoziarnistego pieczywa czy makaronów oraz chudego mięsa i ryb. Po produkty przetworzone, gotowe dania i fast-foody należy sięgać najrzadziej jak tylko się da. Słodycze też nie są oczywiście wskazane. Od cukru łatwo można się uzależnić, a w zdrowym trybie życia nie powinno być miejsca na żadne używki.

Picie wody

Te wszystkie zdrowe potrawy trzeba jeszcze czymś popić, a najlepiej zrobić to przy pomocy zwykłej wody. Każdy człowiek musi regularnie się nawadniać. Przeciętna osoba dorosła powinna wypijać ok. 2 litry wody na dobę. Woda jest płynem niezbędnym dla zachowania dobrego zdrowia, wysokiego poziomu energii i optymalnego wyglądu (dba ona od wewnątrz o nawilżenie skóry). Soki czy napoje najlepiej całkowicie sobie odpuścić, a już zwłaszcza te kolorowe i gazowane, obfitujące w cukier, barwniki, konserwanty i inne sztuczne dodatki.

Regularna aktywność fizyczna

Nie ma jednak mowy o prowadzeniu zdrowego stylu życia, jeżeli wszystkie popołudnia spędza się na kanapie. Ruch to podstawa. Aktywność fizyczna jest takim samym fundamentem co wartościowy jadłospis, tak więc zawsze zostaje ona uwzględniona w listach opisujących zasady zdrowego stylu życia. A ta aktywność nie musi być niczym szczególnym i nie musi być wcale siłownią, codziennymi długimi biegami czy wyczynową jazdą na rolkach. Ruchem jest także szybszy spacer bądź marszobieg albo taniec czy zabawa z dziećmi. Ważne jest to, by się nie zasiedzieć i by jak najwięcej czasu spędzać w sposób aktywny, dbając o swoją formę i kondycję.

Odpoczynek

Dzisiejszy człowiek, który chce prowadzić naprawdę zdrowy styl życia, nie może też zapominać o istocie i funkcji odpoczynku. Nikt nie jest w stanie działać jak maszyna i nikt nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach dwadzieścia cztery godziny na dobę. Odpoczynku też trzeba się nauczyć. Bez niego możliwości energetyczne organizmu szybko zostaną wyczerpane.

Redakcja kredkafe.pl

Jesteśmy społecznością pasjonatów, którzy oddają się fascynującemu światu mody, urody i stylu życia z pełnym zaangażowaniem. Nasza platforma to oaza inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od najświeższych trendów w modzie po najskuteczniejsze triki pielęgnacyjne i porady dotyczące makijażu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Taniec dla najmłodszych
Damska bielizna w codziennych stylizacjach
Jak dbać o swoje biustonosze

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak dbać o swoje biustonosze