Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Czym jest stan podgorączkowy u dziecka?

25 stycznia 2022 stan podgorączkowy u dziecka


Stanem podgorączkowym określana jest podwyższona temperatura, która mieści się w przedziale od 37,1 do 37,9 stopni Celsjusza. Z reguły nie powinien on stanowić powodu do niepokoju, ponieważ świadczy o fizjologicznej odpowiedzi obronnej organizmu. W przypadku jednak jego przedłużania się, wskazana jest konsultacja lekarska.

Czy stan podgorączkowy wymaga leczenia?

Prawidłowa temperatura ciała wynosi około 36,6 Celsjusza i może się zmieniać w zależności od pory dnia, emocji, stresu, podejmowanego wysiłku fizycznego, a w przypadku kobiet także fazy cyklu miesiączkowego. Podniesienie się temperatury może mieć również związek z relacją obronną organizmu na skutek kontaktu z drobnoustrojem chorobotwórczym. Jest to sygnał mobilizacji organizmu do obrony i zwalczania czynnika obcego, w tym bakterii czy wirusów. Stan podgorączkowy może mieć związek między innymi z nieżytem nosa, infekcją dróg moczowych, zapaleniem górnych i dolnych dróg oddechowych, ucha środkowego, boreliozą, a także zmianami o charakterze nowotworowym. Jak wspomniano powyżej, tego typu krótkotrwały wzrost temperatury nie wymaga leczenia, a jedynie obserwacji. Jednak w sytuacji jego przedłużania się, konieczna jest konsultacja lekarska.

Czym charakteryzuje się stan podgorączkowy u dziecka?

Stan podgorączkowy u dziecka to dość powszechna sytuacja. Wzrost temperatury ciała u maluchów może mieć bowiem związek z ząbkowaniem, stanowić typową reakcję poszczepienną, a także wynikać z przegrzania organizmu czy rozwijającej się infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Wśród innych przyczyn podwyższonej ciepłoty ciała wymienić należy: próchnicę i inne zmiany w jamie ustnej o charakterze zapalnym, a także stres i emocje czy niedobór elektrolitów.

Czym charakteryzuje się stan podgorączkowy u niemowlęcia?

W przypadku najmłodszych dzieci zmiana temperatury ciała może mieć związek ze słabo rozwiniętym mechanizmem termoregulacji. Poza tym, przyczyny podwyższenia temperatury ciała malucha należy upatrywać w przegrzaniu czy intensywnym płaczu. Tego typu zmiany temperatury mogą mieć również związek z infekcjami. Dlatego właśnie wymagają one obserwacji. W sytuacji, w której temperatura ciała narasta lub utrzymuje się zbyt długo, konieczna jest konsultacja lekarska. Co ważne, pomiar temperatury powinien być wykonywany w odpowiedni sposób. Maluch powinien być w spoczynku, nie może on być nazbyt pobudzony lub płaczliwy, ponieważ czynniki te mogą zaburzać prawidłowy odczyt temperatury. Poza tym, zawsze należy zwracać uwagę na obecność dodatkowych niepokojących objawów, takich jak choćby wymioty, biegunka czy nadmiar wydzieliny z dróg oddechowych.

Redakcja kredkafe.pl

Jesteśmy społecznością pasjonatów, którzy oddają się fascynującemu światu mody, urody i stylu życia z pełnym zaangażowaniem. Nasza platforma to oaza inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od najświeższych trendów w modzie po najskuteczniejsze triki pielęgnacyjne i porady dotyczące makijażu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

książki sensoryczne
Ćwicz wyobraźnię dziecka
Yacht Club Bergline

Jesteś zainteresowany reklamą?

Yacht Club Bergline