kredkafe.pl

Blog tematyczny o modzie i lifestylu

Lifestyle

Jakie kolory do sypialni wybrać, żeby lepiej wypocząć?

Jakie kolory do sypialni wybrać, żeby lepiej wypocząć?

Sypialnia to w każdym domu wyjątkowo ważne miejsce. To tu spędzamy nawet ponad osiem godzin każdego dnia, dlatego dobrze jest szczególnie zadbać o to pomieszczenie. W sypialni istotne jest nie tylko wygodne łóżko, ale również kolorystyka w jakiej utrzymane jest pomieszczenie (ma ona wpływ nie tylko na estetykę tego miejsca, ale też na jakość wypoczynku). Jakie kolory do sypialni wybrać, żeby czuć się w tym miejscu naprawdę zrelaksowanym?

Wypoczynek przede wszystkim

Zastanawiając się nad wyborem konkretnych kolorów do sypialni powinniśmy na pierwszym miejscu stawiać na jakość naszego wypoczynku. Nie jest ważne, że pomieszczenie prezentuje się efektownie, jeśli nie możemy w nim wytrzymać. Sypialnia ma nam umożliwić relaks, dlatego zdecydujmy się na takie kolory, które pomogą się nam wyciszyć. Jeżeli dzielimy sypialnię z partnerem, koniecznie uzgodnijmy z nim wybór konkretnych kolorów (być może będziemy musieli zdecydować się na kompromis).

Kolory do sypialni nie mogą być zbyt krzykliwe. Raczej zrezygnujmy z czerwieni, intensywnego różu, fioletów (chyba, że akurat te kolory nie działają na nas pobudzająco). W sypialniach zazwyczaj sprawdzają się beże, brązy, szarości, zieleń, ponadczasowa biel, ecru, Bezpiecznym wyborem wydają się także pastele. Zdecydowanie warto jest postawić na jeden kolor niż używać w sypialni kilku barw. W zależności od naszych upodobań możemy pomalować ściany i sufit lub pomalować tylko ściany, a sufit pozostawić biały.

Kolory a estetyka sypialni

Kiedy wytypujemy barwy, które w naszym przypadku sprzyjają wypoczynkowi, możemy pomyśleć o estetyce sypialni. Kolory na ścianach powinny dobrze komponować się z kolorystyką mebli. Dobrze jest też zastanowić się czy nie zależy nam na optycznym pomniejszeniu lub powiększeniu pomieszczenia. Jeśli nasza sypialnia jest bardzo duża i nie wydaje się miejscem przytulnym, dobrym rozwiązaniem wydaje się pomalowanie ścian na ciemniejsze kolory (na przykład brąz lub granat). Gdy pomieszczenie jest małe, możemy zdecydować się na jego optyczne powiększenie przy pomocy jasnych barw (do tego celu można wykorzystać farbę w kolorze białym, ecru, jasno beżowym czy jasno żółtym).

Specjaliści od aranżacji wnętrz są zdania, że w sypialniach lepiej sprawdzają się kolory ciepłe. Sprawiają one, że wnętrze staje się przytulne i mamy ochotę przebywać w nim dłużej. Ciepłymi kolorami mogą być beże, brązy, odcienie żółtego, brzoskwiniowego. W sypialniach zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzają się barwy złamane.

Udostępnij