Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak rozpoznać ospę wietrzną u dziecka?

25 stycznia 2022 ospa u dziecka


Ospa to typowa choroba wieku dziecięcego. Co roku zapada na nią ok. 200 tys. dzieci do 9. roku życia. Najczęściej przebiega łagodnie i nie pozostawia śladu. Nazywana jest ospą wietrzną, ponieważ do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, ale wiatr może przenosić zarazki nawet na odległość kilkudziesięciu metrów.

Jak wygląda ospa u dziecka?

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą chorą na ospę lub półpaśca. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po dwóch lub trzech tygodniach. Najpierw pojawia się gorączka oraz ogólne osłabienie. Po 2-3 dniach na ciele pojawiają się pierwsze krosty. Początkowo mają postać małych, różowych plamek, które z czasem stają się wypukłe,na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, na koniec grudki wysychają i odpadają.

W pierwszej kolejności wysypka pojawia się na tułowiu, rzadko na rękach i nogach. W cięższym przebiegu ospy wysypka może wystąpić także na błonach śluzowych jamy ustnej, w okolicach intymnych.

Leczenie ospy u dzieci

Ospa jest chorobą wirusową i nie wymaga leczenia antybiotykami. Zawsze jednak należy udać się do lekarza, który postawi ostateczną diagnozę i poinstruuje, jak opiekować się chorym dzieckiem.

Wysypka ospy zawsze powoduje silne swędzenie i to jest największym problemem w leczeniu ospy. Rozdrapanie strupków może powodować nadkażenia bakteryjne, w efekcie po strupach pozostaną szpecące blizny.

W celu zapobieżenia drapaniu, należy dzieciom króciutko przyciąć paznokcie, a tym najmłodszym założyć rękawiczki na rączki. Krost nie należy smarować żadnymi pudrami w płynie, ponieważ zatykają one pory krost i mogą doprowadzić do nadkażeń.

W trakcie choroby nie należy dziecka przegrzewać, ponieważ powoduje to pocenie się i zwiększa swędzenie. Ubrania powinny być luźne, a temperatura w pomieszczeniach umiarkowana.

Wieczorem dziecko należy wykąpać w wodzie z dodatkiem nadmanganiany potasu lub rumianku, które łagodzą swędzenie. Nie należy używać gąbki i tarcia ręcznikiem. Skórę należy delikatnie osuszyć poprzez przykładanie ręcznika.

W trakcie choroby należy podawać dziecku dużo płynów, jeżeli krosty pojawiły się w jamie ustnej, pokarmy powinny być zmiksowane. Po spadnięciu gorączki i kiedy dziecko czuje się dobrze, nie ma potrzeby, by przebywało w łóżku, natomiast musi pozostawać w izolacji, by nie zakażać innych.

Zabezpieczeniem przed zakażeniem ospą jest szczepionka, która powinna być podana między 12 a 18 miesiącem życia. Jak każda szczepionka nie chroni w 100% przed zakażeniem, ale gwarantuje łagodny przebieg choroby.

Redakcja kredkafe.pl

Jesteśmy społecznością pasjonatów, którzy oddają się fascynującemu światu mody, urody i stylu życia z pełnym zaangażowaniem. Nasza platforma to oaza inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od najświeższych trendów w modzie po najskuteczniejsze triki pielęgnacyjne i porady dotyczące makijażu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

książki sensoryczne
Ćwicz wyobraźnię dziecka
Yacht Club Bergline

Jesteś zainteresowany reklamą?

Yacht Club Bergline