Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Histerektomia – wskazania i powikłania po usunięciu macicy

12 stycznia 2023 Histerektomia


Histerektomia to zabieg usunięcia macicy, który przeprowadza się w wyniku zmian chorobowych lub jej obniżenia. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji u kobiet. Histerektomię wykonuje się u pacjentek cierpiących na chorobę nowotworową narządów rodnych, mięśniaki lub obniżenie macicy. Każdego roku w Polsce usunięcie macicy przechodzi około 35 tysięcy kobiet. Wiele z tych zabiegów nie powinno być przeprowadzonych, ponieważ często choroby po usunięciu macicy są poważniejsze niż leczenie samego narządu.

Przyczyny wykonywania histerektomii

W Polsce lekarze sugerują usunięcie macicy z trzech głównych powodów. Należą do nich: mięśniaki macicy, nowotwory narządów rodnych oraz obniżenie macicy.

Mięśniaki macicy

To łagodne zmiany w macicy, które mogą poważnie wpływać na cykle miesiączkowe i pogarszać ogólny komfort życia. Mięśniaki macicy można leczyć farmakologicznie, lecz przy zaniedbanej profilaktyce i późnym wykryciu zmian jest to bardzo trudne. Dlatego, gdy mięśniaki macicy osiągają duże rozmiary, lekarze bardzo często decydują się na usunięcie całej macicy.

Nowotwory narządów rodnych

Choroby onkologiczne, takie jak rak szyjki macicy, rak jajnika lub rak trzonu macicy atakują znienacka i rozwijają się błyskawicznie. W przypadku wzmożonego ryzyka zachorowania na raka bardzo ważne są regularne badania profilaktyczne, takie jak cytologia i odwiedzanie swojego lekarza ginekologa. Nie jest profilaktyką natomiast usuwanie macicy kobietom, które w swojej rodzinie miały przypadki zachorowań na raka, przez co są w grupie podwyższonego ryzyka.

Obniżenie macicy

W tym przypadku histerektomia jest wykonywana zdecydowanie zbyt często. Sam fakt obniżenia macicy nie jest bezpośrednim wskazaniem do jej usunięcia, jednak bardzo wielu lekarzy decyduje się na histerektomię, diagnozując u pacjentki zaburzenia statyki macicy mniejszej.

Powikłania po histerektomii

Usunięcie macicy to bardzo poważny zabieg, który jest obarczony ryzykiem powikłań. Wśród nich są:

  • uszkodzenie pęcherza moczowego
  • uszkodzenie jelita
  • przyspieszenie menopauzy
  • pogorszenie unaczynienia jajników
  • ból podczas stosunku

Co więcej, choroby po usunięciu macicy bardzo często dotyczą również sfery psychicznej. Wiele pacjentek doświadcza stanów depresyjnych, ponieważ czują się pozbawione jednego z najważniejszych elementów kobiecości. Jeżeli histerektomia naprawdę jest potrzebna, sam zabieg może być wykonany tak, aby zminimalizować wystąpienie powikłań. Małoinwazyjną i jak na razie niedocenianą metodą jest histerektomia przezpochwowa. Usunięcie macicy bez naruszania powłok brzusznych minimalizuje ryzyko uszkodzeń innych narządów i powoduje o wiele mniejszy ból.

Materiał zewnętrzny

Redakcja kredkafe.pl

Jesteśmy społecznością pasjonatów, którzy oddają się fascynującemu światu mody, urody i stylu życia z pełnym zaangażowaniem. Nasza platforma to oaza inspiracji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie - od najświeższych trendów w modzie po najskuteczniejsze triki pielęgnacyjne i porady dotyczące makijażu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najważniejsze zasady udanego związku?
Jak wyczyścić srebrny łańcuszek – domowe sposoby
Jak nauczyć dziecko mówić – sprawdzone metody

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak nauczyć dziecko mówić – sprawdzone metody