kredkafe.pl

Blog tematyczny o modzie i lifestylu

Lifestyle

Co to jest deficyt kaloryczny i dlaczego jest taki ważny?

Co to jest deficyt kaloryczny i dlaczego jest taki ważny?

Deficyt kaloryczny często jest też określany jako ujemny bilans kaloryczny. Jest on niezbędny do tego, aby zmniejszyć masę ciała. Mówiąc prościej, jest on potrzebny do tego, aby proces odchudzania był efektywny. Znane wszystkim kalorie można określić jako jednostki energii, które spalamy w organizmie wykonując konkretne czynności. Energia jest potrzebna organizmowi, aby zapewnić mu prawidłowe funkcjonowanie i podtrzymywanie wszystkich procesów z nim zachodzących. 

Co to jest deficyt kaloryczny?

Deficytem kalorycznym nazywa się stan, w którym organizm spala więcej energii niż jest mu dostarczane wraz z pożywieniem. Jest to taka ilość kalorii, która pokrywa potrzeby organizmu w związku z jego dobową aktywnością. Jak zostało wspomniane, kalorie dostarcza się wraz z posiłkami, które spożywane są w ciągu dnia. Jeśli pije się i je więcej niż to wynika z zapotrzebowania kalorycznego, to efektem jest przybieranie masy ciała. Nadmiar kalorii jest magazynowany w ciele pod postacią tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak zużywa się więcej energii niż dostarcza, wtedy można mówić o deficycie kalorycznym. 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne przy pomocy kalkulatora kalorii?

Na to, ile kalorii potrzebuje dana osoba wpływ ma wiele czynników. Precyzyjne obliczenie tej wartości jest bardzo trudnym zadaniem. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy w tym temacie, można skorzystać z pomocy specjalistów, których można znaleźć na stronie https://deepbreath.pl/. Poza podstawowymi informacjami takimi jak wiek, waga, płeć, czy podstawowa przemiana materii, należy jeszcze uwzględnić poziom aktywności fizycznej, tryb pracy czy też ogólny tryb życia i rodzaj spożywanych posiłków. 

Zapotrzebowanie kaloryczne można policzyć orientacyjnie, ale już przybliżona wartość daje dobrą bazę do prowadzenia zdrowej diety i wskazania sposobu na zrzucenie nadwagi. Można wykorzystać dwa proste sposoby na to, aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Pierwszym z nich jest analiza składu ciała. W tym przypadku niezbędna okaże się odpowiednia wiedza. Drugim jest skorzystanie z kalkulatora kalorii, który można znaleźć na stronie https://deepbreath.pl/pl/i/Kalkulator-kalorii/14. kalkulator kalorii jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. 

Ile kalorii należy spożywać, aby schudnąć?

Znając swoje zapotrzebowanie kaloryczne, można oszacować wielkość deficytu kalorycznego, który jest niezbędny do tego, aby zacząć zrzucać wagę ciała. Dzięki znajomości tej wartości, można wdrożyć ją do planowania swoich posiłków. Należy pamiętać, że jest to graniczna wartość, której przejście może mieć poważne skutki zdrowotne. Praktyka pokazuje, że średnio maksymalna wartość deficytu wynosi około 500 kcal dla organizmu, którego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi około 2500 kcal.

Udostępnij